Déjà vu?

17. listopadu 2014 v 15:00 | Rachel |  Hudba
Takže,


Ani nevím, proč jsem ten článek nadepsala Déjà vu.
Pár dní zpátky jsem byla na koncertě OneRepublic v Praze v O2 aréně. Bylo to úžasné! Měly jsme (já, ma a sestra) lístky na stání, takže jsme stály od podia asi 20 metrů :D jo, 20 metrů od úžasnosti Ryana Teddera.
Jejich předkapela byla jihoafrická skupina The Kongos, kteří se mi moc líbili. No, je teda pravda, že jejich písničky mají pořád stejný rytmus, ale koho to zajímá... pěkně nás připravili na vystoupení OneRepublic, na které jsme museli další třičtvtě hodiny čekat. To mě docela mrzelo, protože tak ve skutečnosti koncert začal až o půl desáté a trval jen do jedenácti. Hodina a půl koncertu je trochu málo :/ ale atmosféra koncertu byla naprosto nepopsatelná. Ryan předával neuveřitelně moc energie a radosti. Zahráli všechny největší hity + jednu píseň z nového alba, které teprve chystají. V jendé písni si Ryan půjčil kameru a začal natáčet fanoušky. To bylo skvělé a i Ryan si to evidentně užíval. Přidali i covery tří písniček - Stay With Me, What a Wonderful World a Budapest. Jako přídavek zahráli Love Runs Out a If I Lose Myself. Ale já nejvíce čekala na Apologize. Tu písničku miluju už roky a slyšet ji naživo byl můj sen. Mám ji na videu (asi jako 90% zbylého koncertu, haha).
Jsem ráda, že jsem tam mohla být. OneRepublic, tedy Ryan, slíbili, že se ještě vrátí. Je fajn vědět, že se k nám rádi vrací, protože letos tu byli už podruhé. A protože slíbili další koncert, budu jedna z prvních , která si lístek koupí. A tentokrát stání u pódia. Chci se ho dotknout xD

Rachel

 


Komentáře

1 Albertnap Albertnap | E-mail | Web | 5. června 2018 v 14:31 | Reagovat

The men's prostate is an essential portion of a male's the reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate gland can be found just while watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is usually really miserable and inconvenient for your patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.

Prostate infection, also called prostatitis, is regarded as the common prostate-related symptom in men younger than 55 yrs . old. Infections in the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of types of prostate infection. It is due to bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition connected with a particular defect in the gland and also the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be a result of trauma on the urinary tract or by infections originating from the rest with the body. A patient may feel testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal from the prostate defect then making use antibiotics and NSAIDs to deal with the redness.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not even to create the cause of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable diet is important. These are some from the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for health and wellness and it will also maintain the urinary track clean.

2. Some studies declare that a few ejaculations a week will assist you to prevent prostate cancer.

3. Eat red meat in moderation. It has been shown that consuming more than four meals of beef every week will increase the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most important measure to adopt to make certain a proper prostate would be to select regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you ought to select prostate examination at least annually.

2 AOremovese AOremovese | E-mail | Web | 9. října 2018 v 4:50 | Reagovat

Torsion bras de quelqu'un  est comment dur  votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur  essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre  offre sang loin de votre coeur. Chaque  culture  votre  manque de sensibilite bat, il pompe le sang  a tous egards  vos arteres a la reste  de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-moins-cher-france/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama